Teendők autó öröklése esetén
- kgfb
- kötelező biztosítás
- gépjármű
- öröklés
Egy korábbi cikkünkben összegyűjtöttük, milyen ügyintézési feladatokkal jár egy használt gépjármű vásárlása. Most egy másik, speciálisabb helyzetet mutatunk be: az örökölt autóét. Bár egy haláleset nehéz időszakot jelent minden hozzátartozó számára, és érthetően nem az autóval kapcsolatos teendők merülnek fel bennük először, mégis érdemes a lehetőségekhez képest minél előbb túlesni egy-két elintéznivalón – különösen a kötelező biztosítással kapcsolatban.
Teendők a meglévő kötelező biztosítással
Fontos, hogy a halálesetről a biztosító is mielőbb értesüljön, ezt a hozzátartozók mindenképpen jelentsék be. Bár a gépjármű birtokosa (aki nem feltétlenül egyezik meg az örökössel) a hagyatéki eljárás lezárultáig is használhatja az autót, addig nincs lehetőség sem eladni azt, sem módosítani a kgfb szerződésen vagy újat kötni. Ehelyett ha használni szeretné az autót a köztes időszakban is, a meglévő kötelező biztosítást kell hatályban tartania, és kifizetni az esedékes biztosítási díjat. Erre érdemes figyelni, ugyanis ha nincs érvényes kötelező a gépjárművön, kivonhatják azt a forgalomból.
Olyan eset is előfordulhat, hogy az elhunyt nem az üzembentartója volt a kérdéses gépjárműnek. Ilyenkor a kgfb szerződés nem szűnik meg, hiszen az öröklés pillanatában nem történik üzembentartó-változás.
A hagyatéki eljárás lezárulása után
Amikor a hagyatéki eljárás lezárult, onnantól kezdve rendelkezhet az örökös sajátjaként a járműről – ekkor történhet meg az új kötelező biztosítás megkötése és az átírás. Előfordulhat, hogy az autónak több örököse is lesz: mi ilyenkor a teendő? A jármű törzskönyvén minden tulajdonos feltüntethető, azonban a forgalmi engedélyen már csak egyikük, és a kötelező biztosítási szerződésben is csak egy tulajdonos és egy üzembentartó szerepelhet (ez lehet két külön személy). Erről tehát az örökösöknek meg kell egyezniük.
Az elhunyt nevén lévő kötelező biztosítás legkésőbb a hagyatéki eljárás jogerőre emelkedésétől számított 30. napig tartható hatályban a díjfizetéssel; ha éltek ezzel a lehetőséggel, akkor az örökösnek ennyi idő áll rendelkezésére, hogy megkösse az új kgfb-t. Ebben az esetben tájékoztatni kell a biztosítót, melyik nappal kérik a régi biztosítás törlését. Ha viszont az előző biztosítás díja nincs rendezve a hagyatéki végzés utáni 30 napos időszakra, akkor az örökösnek a jogerőre emelkedés napjától kell megkötnie az új biztosítást – ezt fontos betartania, mert ha vár vele, a köztes napokra fedezetlenségi díjat számol fel a biztosító.
Miután az új tulajdonos megkötötte az új biztosítást, a kormányablakban kerül sor az átírásra, csakúgy, mint használt autó vásárlása esetén. Erre 30 nap van a hagyatéki eljárás végét követően: ha a határidő előtt nem történik meg az átírás, megszűnik a kötelező biztosítás.
Az átírás folyamata többé-kevésbé megegyezik a használt autó átírásával, szükségesek hozzá:
- a tulajdonos személyes iratai,
- az igazolás a kötelező biztosítás meglétéről,
- és a törzskönyv kiállításának és a jármű forgalomba helyezésének díja.
Van azonban néhány különbség is:
- be kell mutatni a hagyatéki végzést (ez a tulajdonjog megszerzését igazoló dokumentum),
- ebben az esetben nem szükséges eredetvizsgálatot végeztetni a járművön,
- és az illeték mértéke is más: a NAV díjszabása alapján egyenesági és házastársi öröklés esetén a gépjármű átírásának nincs illetéke, egyéb esetben a vagyonszerzési illeték kétszerese.
Természetesen az örökös vagy örökösök dönthetnek úgy is, hogy nem tartják meg az autót: a hagyatéki eljárás lezárulása után van lehetőség eladni azt vagy kivonni a forgalomból.
Az örökölt autóval járó biztosítási ügyintézés sokszor nem egyszerű, azonban ha tanácsra lenne szüksége, bátran kérheti szakértőink segítségét a megoldáshoz. Honlapunkon egyszerűen felteheti biztosítással kapcsolatos kérdéseit, konkrét szerződéssel kapcsolatban pedig ügyfélszolgálatunk áll rendelkezésére, akár chaten keresztül is.
Legfrissebbek
Novemberben minden évben felmerül a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítás (KGFB) kérdése, amikor az autósoknak lehetőségük van megvizsgálni a biztosítási díjaikat és szükség esetén váltani egy kedvezőbb ajánlatra. A 2010-es szabályváltozások óta a kampány már nem minden autóst érint, de a biztosítási díjak átgondolása továbbra is ajánlott, hiszen a piac folyamatosan változik.
Az autó átírása kiskorú nevére speciális esetekben, például jogosítvány megszerzése vagy öröklés során lehetséges, de szigorú szabályokhoz kötött, és a törvényes képviselő, illetve a gyámhatóság bevonása is szükséges lehet.
Aki városban él, az valószínűleg egyre több e-rollert, segwayt vagy elektromos egykerekűt lát az utcákon. Ezek a mikromobilitási eszközök idáig nem estek a meglévő közlekedési és biztosítási szabályozások alá, de 2024. július 16-tól kezdve egy részükre kötelező biztosítást kell kötni.