Zöldkártya: kell vagy sem?
- zöldkártya
- kötelező
- kötelező biztosítás
- külföld
- külföldi utazás
- biztosítás
- európa
- kgfb
Hivatalosan is hátrahagyta zöld színét, már nem is feltétlenül kártya formájú, szerepe azonban megmaradt: a jól ismert zöldkártya az elmúlt időszakban még könnyebben elérhetővé vált és a fenntarthatóság jegyében fejlődött, mi pedig megmutatjuk, mire is való pontosan és miért jó az, ha nálunk van egy külföldi utazás során.
Mi az a zöldkártya és mikor lehet rá szükségem?
A zöldkártya egy igazolás kötelező gépjármű felelősségbiztosításunk meglétéről a külföldi hatóságoknak, ugyanis ők nem férnek hozzá a magyar Központi Kárnyilvántartási (KÁNYA) rendszerhez, ahonnét azonnal ellenőrizni tudnák kötelezőnk meglétét, ha közúti igazoltatásra vagy baleseti intézkedésre kerül sor.
A legtöbb európai ország ugyan elfogadja gépjárművünk rendszámtábláját, mint igazolást kgfb-nk érvényességéről (az Európai Gazdasági Térség és a Rendszámegyezmény tagállamai), tehát nincsen kötelezően szükségünk a zöldkártyára, ha külföldre utazunk, mégis erősen ajánlja kiváltását a MABISZ (Magyar Biztosítók Szövetsége), ”a helyi hatóságok kiszámíthatatlansága miatt”.
Itt nem csupán a leegyszerűsített esetleges rendőrségi intézkedésekre kell gondolni, de magunknak is szívességet tehetünk vele, ugyanis baleset esetén a baleseti bejelentő kitöltéséhez szükségünk lesz biztosításunk kötvényszámára, valamint a társaság nevére és címére, amit a zöldkártyán egy helyen megtalálunk. Következő gépjármű blog bejegyzésünkben bemutatjuk, mit kell tennünk, ha külföldön szenvedünk vagy okozunk balesetet, ismertetjük a rendőrségi intézkedés megkerülésének veszélyeit, valamint a Zöldkártya levelezőpartnerekről is szót ejtünk! Összegezve tehát akkor is érdemes magunknál tartani a biztonság kedvéért, ha például Horvátországba, vagy Olaszországba autózunk le.
Hova kell mindenképpen?
A Zöldkártya Rendszer alábbi tagállamaiba kötelező a zöldkártya kiváltása: Azerbajdzsán, Belarusz Köztársaság, Irán, Izrael, Marokkó, Moldova, Montenegró, Oroszország, Tunézia, Törökország, Ukrajna.
Hogyan tudom kiváltani?
A 2020. július 24-én hatályba lépett rendelet alapján már Magyarországon is elfogadják a fehér alapra nyomtatott (most már csak egyoldalas) igazolást.
A kiváltás díjmentes és igazán egyszerű: biztosítónktól e-mail formában tudjuk kikérni (vagy személyesen), a CLB ügyfelei számára pedig bizonyos biztosítók azt is lehetővé teszik, hogy az ügyfélkapuból egy kattintással letöltsék a dokumentumot, amely így azonnal rendelkezésre is áll.
Meddig érvényes?
Díjjal fedezett időszak + 60 napig. Tehát, ha negyedéves ütemezéssel fizetjük kgfb díjunkat, a kiváltott zöldkártyával az adott negyedév utolsó napját követő 60 napig mehetünk bátran határon túlra gépjárművünkkel.
Külföldi utazásainkra tehát, legyenek azok bármilyen rövidek is, mindenképpen érdemes kiváltott zöldkártyával készülnünk, az „abból baj nem lehet” elvet követve. Természetesen a zöldkártya is csak akkor érvényes, ha van kötelező felelősségbiztosításunk, amit a CLB oldalán bármikor újrakalkulálhatunk, és évfordulós váltással akár kedvezőbb ajánlatra is szert tehetünk:
Legfrissebbek
Novemberben minden évben felmerül a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítás (KGFB) kérdése, amikor az autósoknak lehetőségük van megvizsgálni a biztosítási díjaikat és szükség esetén váltani egy kedvezőbb ajánlatra. A 2010-es szabályváltozások óta a kampány már nem minden autóst érint, de a biztosítási díjak átgondolása továbbra is ajánlott, hiszen a piac folyamatosan változik.
Az autó átírása kiskorú nevére speciális esetekben, például jogosítvány megszerzése vagy öröklés során lehetséges, de szigorú szabályokhoz kötött, és a törvényes képviselő, illetve a gyámhatóság bevonása is szükséges lehet.
Aki városban él, az valószínűleg egyre több e-rollert, segwayt vagy elektromos egykerekűt lát az utcákon. Ezek a mikromobilitási eszközök idáig nem estek a meglévő közlekedési és biztosítási szabályozások alá, de 2024. július 16-tól kezdve egy részükre kötelező biztosítást kell kötni.